Olejowanie powierzchni

25 lipca 2014

Pokrywanie drewna olejem pozwala wydobyć jego naturalne piękno i podkreślić rysunek drewna uwydatniając słoje. Szczególnie jest to widoczne przy zastosowaniu olejów bezbarwnych. Olej można stosować zarówno do drewna krajowego (europejskiego) jak i gatunków egzotycznych.

Olej głęboko wnika w strukturę drewna i chroni je przed wpływem czynników atmosferycznych jak woda, wilgoć z powietrza, czy promieniowanie UV. Olejowanie powierzchni mebla daje możliwość "oddychania" materiału co zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu. Równocześnie jednak nie zatrzymuje wilgoci w środku i nie łuszczy się. Dodatkowo powierzchnia po olejowaniu oraz polerowaniu pozostaje gładka i bardzo przyjemna w dotyku.

W zależności od użytego oleju i technologii jego nakładania, olejowanie możemy wykorzystać do mebli zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. W przypadku mebli stosowanych na zewnątrz bardzo dobrze jest zabezpieczyć drewno impregnatem gruntującym. Dla mebli do pomieszczeń nie jest to wymagane, ale warto to zrobić.

Meble pokryte olejem, by utrzymać swoje piękno, wymagają okresowej konserwacji. W zależności od przeznaczenia, intensywności eksploatacji i miejsca przechowywania (w pomieszczeniu lub na zewnątrz) olejowanie należy powtarzać w odstępach co kilka miesięcy lub raz na rok. Taka pielęgnacja jest jednak szybka, łatwa i może zostać przeprowadzona w miejscu użytkowania mebla.

Olej można nakładać za pomocą pędzla, szmatki, tamponu lub gąbki na suchą, oszlifowaną powierzchnię. Nakładamy tak długo, jak drewno chłonie olej. Gdy na powierzchni pozostaje olej należy przerwać. Po ok. 15-20 minutach zbieramy szmatką nadmiar oleju i pozostawiamy do wyschnięcia na 8-24 godzin (w zależności od gatunku oleju). Po tym czasie warto powtórzyć powyższe czynności.

powrót...